کاریزما تواناییِ مسحور کردن و تحت اثر قرار دادن دیگرونه، حاصلِ ارتباطات عالی و مهارتای بین فردی که میشه اونا رو یاد گرفت و بهبود بخشید، پس، شکوفایی اون امکان پذیره و میشه خیلی از عوامل کلیدی در تشکیل یک شخصیت کاریزماتیک رو شناسایی کرد. در این مقاله شما رو با هفت ویژگی یک شخصیت کاریزماتیک آشنا می کنیم.

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی داره؟ آموزشی

 

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی داره؟ آموزشی

شکی نیس که شخصیتای کاریزماتیک جزء موفق ترینا هستن. پروفسور وایزمَن (wiseman) از دانشگاه هِرتفوردشایرِ انگلستان، حدس می زنه که ۵۰ درصد از کاریزما ذاتی و ۵۰ درصد اون، اکتسابیه. ترکیبات کلیدی کاریزما شامل کارای ساده ای هستن که با تمرین، بخشی از شخصیت شما می شن، رفت و امد شما با دور و بریا تون رو بهتر می کنن و رضایت کلی شما رو از زندگی بالا می برن. اینجا به هفت ویژگیِ افراد کاریزماتیک اشاره می کنیم که می تونین اونا رو در خود بپرورانید.

۱. مشتاقانه گوش میدن

بین گوش دادن به حرفای طرف مقابل، تموم توجه خود رو بهش متمرکز کنین و اگه سؤالی به ذهن تون رسید، بپرسید. بین گفتگو، بهتره که بیشتر از یک بار وسوسه نشید تا به گوشی موبایل خود سَرَک بکشین، چه بهتر که یک بار هم این کار رو نکنین. شاید واسه انجام این مورد به تمرین احتیاج دارین، چون وسوسه ی این کار زیاده. محققان دانشگاه کلورادو فهمیدن که همش گوش بودن می تونه جلویِ سوءتفاهم رو بگیره و افراد رو به بیشتر حرف زدن تشویق کنه. گوش دادنِ توأم با اشتیاق و توجه، ارتباطات شما با خونواده، دوستان و همکاران تون رو بهتر می کنه. شنوندگان خوب، پیش مردم هم جایگاه مثبتی دارن.

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی داره؟ آموزشی

۲. روشن صحبت می کنن

عجله نکنین و روی هر جمله فکر کنین. هر چه بیشتر از صداها، کلمات و عبارات پُرکننده (اِ، اوم، مثلا، راستش، میدونی و چیزای دیگه ای به جز اینا) استفاده کنین، وضوحِ کلام شما کمتر می شه. به ویژه، هنگامی که با بیشتر از یک نفر یا با گروهِ تازه ای از افراد صحبت می کنین، از قبل تمرین کنین. این سؤالات رو از خودتون بپرسید: من هر چیزی رو که لازمه بگم، می گم؟ همه حرفایی که می زنم، ضروریه؟ از گفتنِ این حرفا، هدف روشنی دارم؟

۳. واقعی لبخند میزنن

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی داره؟ آموزشی

یک لبخند واقعی، لبخندیه که از درون جون میگیره و با چشم و لبِ خندان نمایان می شه و بهش لبخندِ دوشِن میگن. منظور ما این نیس که همیشه و همیشه باید لبخند به لب داشته باشین! اما زمانی که لبخند شما واقعی باشه، افراد تمایل بیشتری به صحبت کردن با شما پیدا می کنن. روان شناسان دانشگاه کالیفرنیا در بِرکلی، ۱۴۱ عکس از علم آموزان دبیرستانیِ کالج میلدز رو از سالنامه ی تحصیلی سال ۱۹۶۰ و عکس همون افراد رو در سنای ۲۷، ۴۳ و ۵۲ سالگی بررسی کردن. شانسِ ازدواج، متأهل ماندن و احساس رفاه شخصی در دخترانی که لبخند دوشِن به لب داشتن، بیشتر از دخترانی بوده که لبخند مصنوعی داشتن. این نتایج، طیِ سی سال تحقیقات تکمیلی، ثابت مونده. افزون بر این، مشخص شد که «ظاهر» هیچ ارتباطی با میزانِ رضایت از زندگی نداره و همه چیز از باطن افراد نشأت میگیره. زمانی که از درون لبخند میزنین و این جور به شخصیت مهربون تون جلا می بخشین، بیشتر از اون چیزی که فکرش رو می کنین به دنیا انرژی مثبت میدید و همون انرژی رو از دنیا دریافت می کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ اشتباه زبون بدن که زندگی شما رو نابود می کنه

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی داره؟ آموزشی

۴. صاف وای میستن

تصور کنین نخی از ناف تا سر شما کشیده شده و شما رو به سقف وصل کرده . این ترفندِ رقاصان کهنه کاریه که می خوان حالت بدنی درست رو تمرین کنن و این روش واسه ما هم خوبه. حالتِ بدنی خوب، ما رو مطمئن و استوار جلوه می ده. اگه از حالت بدنی تون احساسِ اطمینان نمی کنین، اونقدر این تمرین رو تکرار کنین تا آخرش بتونین اونو خوب انجام بدین. فراموش نکنین شونِهاتون رو پایین نگه دارین.

۵. تشویق و نحوه ی بیان رو ارج می نهند

تا الان این جمله رو شنیدین: «نحوه ی بیانِ گفته ها مهمتر از خودِ گفته هاست». اگه مجبور به انتقاد از کسی هستین، پیش از این کار، به این فکر کنین که دوست دارین از خودتون چیجوری انتقاد شه. رُک باشین، به مشکل موجود بدین، راه حل پیشنهاد کنین، بازخورد دریافت کنین و یک چارچوب زمانی بسازین. با هم، جایی که حق با طرف مقابله، حرفش رو تأیید و از اون تعریف کنین. کاری کنین که بقیه در صورتِ داشتنِ لیاقت، احساس مهم بودن کنن، مثلا پس از یک پروژه تکمیل شده یا ارائه ای که خوب جلو رفته، از افراد تعریف کنین. ایجاد اعتماد به نفس در خودتون عالیه، اما ایجاد اعتماد به نفس در بقیه، کاریه که یک شخصیت کاریزماتیک انجام می ده.

۶. ناما رو به یاد میارن

دِیل کارنِگی (Dale Carnegie)، نویسنده ی افسانه ای و موفقی که به عنوان «آقای کاریزما» معروفه، زمانی گفت: «نام یک فرد واسه خودِ اون، شیرین ترین نام و مهم ترین صدا به هر زبانیه». نام، ساده و در عین حال تأثیرگذاره. وقتی واسه اولین بار نام کسی رو می شنوین، اونو با گفتنِ جملاتی مثل: «سلام، سارا!» یا «از دیدار تو خوش وقتم سارا!» واسه اون تکرار کنین. هنگام پایان دادن به صحبت هم از نام فرد استفاده کنین که کمک خیلی زیادی می کنن. می تونین نام افراد رو روی پیشانی اونا تجسم کنین یا اونو با یک ویژگی از صورت شون به خاطر بسپارید، مثلا: «چشمان سارا». اگه هیچ کدوم کمکی به شما نکرد، پس از آشنایی با یک فرد جدید، نام اونو همراه با یک کلمه کوتاه توصیفی در گوشی موبایل خود ثبت کنین.

۷. رابطه چشمی برقرار می کنن

چه زمانی که فردی در حال صحبت کردن با شماس و چه زمانی که خودتون در حال صحبت با کسی هستین، تماس چشمی رو فراموش نکنین. تماس چشمی یکی از مهمترین جنبه های ارتباطاته و این امکان رو به شما می ده که ببینین پیام شما واقعا به فرد مقابل منتقل شده یا نه. تماس چشمی باعث می شه هم طرف مقابل روی صحبتاتون متمرکز بمونه و هم شما روی کلمات و معانی اونا متمرکز باقی بمونین. اگه قراره سخنرانی کنین، تا جای ممکن با تموم حضّار، تماس چشمی برقرار کنین، چون با این کار، اونا احساس نزدیکی بیشتری با شما خواهندکرد.

منبع : forbes.com

 


دسته‌ها: آموزشی