بعضی وقتا شبونه روز می دویم، اضافه کاری می کنیم، به این در و اون در می زنیم، اما تغییری در زندگی مون به دست نمیاد. نه وضعیت اقتصادی مون بهبود پیدا می کنه، نه معلومات و علم مون زیاد می شه. همیشه می شنوین فلان دوست یا همکار ترفیع گرفته و اون یکی ماشین خریده و خونه اش رو عوض کرده، دوستی دیگر مقاله ای معروف و معتبر نوشته و …، ولی ما بازم متعجبیم که به چه دلیل این تغییرات در زندگی ما اتفاق نمی افته. دلیل چیه؟ به چه دلیل بعضی وقتا درجا می زنیم و اصلا قادر به تغییر و پیشرفت نیستیم؟ اگه شمام این طور هستین، باید برنامه ریزی و قوانین زندگی تون رو تغییر بدین. یک قانون ۵ ساعته هست که خیلی از افراد موفق دنیا از اون بهره می گیرن. بیل گیتس، اپرا وینفری، مارک زاکر برگ و خیلیای دیگر از این قانون استفاده کردن؛ یک قانون ۵ ساعته که افراد معمولی رو به افراد موفق تبدیل می کنه. با ما همراه باشین.

یک قانون ۵ ساعته که افراد معمولی رو به افراد موفق تبدیل می کنه آموزشی

واسه ایجاد تغییرات مثبت و پیشرفت همیشگی، باید منظم در حال یادگیری باشین. حتی اگه شغل سختی دارین و یا برنامه روزانه تون پُره، یادگیری رو کنار نذارین . ۵ ساعت در هفته رو به یادگیری بدین. مثلا در ۵ روز کاری، روزی یک ساعت به یادگیری اختصاص بدین. در ساعات یادگیری تموم حواس خود رو بر اون متمرکز کنین. اجازه ندین چیزی حواس تون رو پرت کنه. یادگیری، مغز رو پویا و جوون نگه می داره و باعث می شه در همه زمینه ها رشد و پیشرفت داشته باشین. واسه یادگیری ۵ قدم در نظر گرفته شده:

۱. خوندن و مطالعه

مطالعه کردن یکی از شاخص ترین عادتای افراد موفقه. خوندن یکی از آسون ترین روش ها واسه افزایش معلومات و یادگیریه. هر هفته واسه خود برنامه ای مطالعاتی طراحی کنین. برنامه ریزی کنین تا بتونین روزانه یک بخش یا تعداد صفحات مشخصی از کتاب رو بخونین. الان با وجود کتابای صوتی و فایلای PDF، خوندن کتاب به ویژه در وقتای تلف شده مثل ترافیک و … هم ممکن شده. بیل گیتس نمونه معروفی از کتاب خوانای حرفه ایه. اون هرساله بیشتر از ۵۰ جلد کتاب می خونه و باور داره مطالعه، عامل اصلی پیشرفت اون بوده.

۲. درخشش علم و اجرا اون

یک قانون ۵ ساعته که افراد معمولی رو به افراد موفق تبدیل می کنه آموزشی

اجرا و درخشش چیزی که یاد گرفتین یکی از کلیدی ترین بخشای یادگیریه. وقتی مطالعه می کنین معلومات و اطلاعات شما تغییر می کنه، سطح اونا بالاتر میره و چیزای بیشتری یاد می گیرین. اگه فقط در سعی باشین اطلاعات جورواجور رو بدون هدف در مغز خود ذخیره کنین، هیچ فایده ای نداره بلکه حتی ممکنه موجب شه تا احساس ضعف کنین و از آموختن مهارتای جدید باز بمونین. اطلاعات خود رو به کار بگیرین، سعی کنین با یافتن مطالب مربوط به چیزی که یاد گرفتین، میزان یادگیری خود رو آزمایش بزنین. اطلاعات خود رو با بقیه به اشتراک بذارین و سعی کنین داده های کسب شده از راه مطالعه رو به اطلاعات و بعد به علم تبدیل کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ اشتباهی که هیچوقت نباید در گفتگوهایتان انجام دهنده شید

۳. آزمون و خطا

خیلی از اجناس و اختراعات شگفت انگیز جهان، نتیجه تحقیق و آزمایش هستن. آزمایشایی که طی اونا ایده های جدید و فکرهایی تازه ایجاد و بررسی شدن. بحث فقط به محققان و مخترعان محدود نمی شه، هر ایده ی تازه ای موجب رشد و شکوفایی بیشتر شما میشه. مثلا اگه بانویی خونه دار هستین با امتحان کردن دستورهای جدید پخت و پز، دست به آزمایش بزنین و سعی کنین از یکنواختی روزانه فاصله بگیرین. در محل کار روش جدیدی واسه پیش بردن کار خود امتحان کنین و از راه آزمایش و تحقیق، به زندگی خود سرحالی و جست و خیز هدیه بدین.

۴. کار کردن با یادگیری فرق داره

یک قانون ۵ ساعته که افراد معمولی رو به افراد موفق تبدیل می کنه آموزشی

به یاد داشته باشین که کار کردن با آموختن متفاوته. راه این دو جداگانهه. شاید هفته ای ۴۰ ساعت کار می کنین و این احساس رو دارین که خیلی در راه رشد و موفقیت هستین. یقینا کار کردنِ با انگیزه، بسیار خوب و پسندیدهه اما فشار کاری اجازه رشد مهارت ها و تمرکز بر یادگیری رو از شما میگیره. طبق قانون ۵ ساعته، واسه یادگیری باید زمانی جداگونه اختصاص بدین. تصمیم بگیرین که چیز جدیدی یاد بگیرین تا جدا از اینکه ایجاد تنوع ذهنی، یادگیری مؤثرتری داشته باشین.

۵. تمرکز بر پیشرفت و نه بهره وری صرف

همه فکر می کنن اگه بهره وری شون بالاتر برود یعنی موفق تر هستن. اما این درست نیس. بهره وری یکی از کلیدهای اصلی موفقیت حساب می شه اما بحث اون با یادگیری و رشد متفاوته. مثلا اگه خیلی غرق در کار روزانه تون شدین و راه شغلی تقریبا خوبی رو طی می کنین، حتما باید برنامه ای جداگونه واسه یادگیری و پیشرفت شخصی در نظر داشته باشین. بعضی وقتا بهره وری، نتیجه اموری مشخص و کلیشه ایه که با پرداختن به اونا در مدت زمان طولانی حاصل می شه و هیچ ارتباطی با رشد شخصی و یادگیری مهارتای جدید نداره.

۵ ساعت در هفته رو به یادگیری اختصاص بدین. کتاب بخونین، برنامه های مستند ببینین و مهارتای جدید کسب کنین. با یادگیری در مدت کوتاهی به موفقیتای چشم گیر دست پیدا می کنین. از زندگی افراد موفق الگوبرداری کنین و مطمئن باشین پیشرفت در انتظار شما هستش.

منبع : lifehack.org

 


دسته‌ها: آموزشی