۱. به خاطر تجربه کم، قدرت چانه زنی ندارم

بیشتر خواهندگان کار، فراموش می کنن اضطراب و دلشوره ای که اونا در مراحل کاریابی و مصاحبه تحمل می کنن، یه طرفه نیس و در طرف دیگر هم وسواسا و نگرانیایی هست.

مصاحبه کنندگان هم باید ساعات طولانی صرف کنن تا از بین رزومهای جور واجور و تعداد بسیار خیلی از خواستهایی که به اونا ارائه می شه، گزینه هایی مناسب رو تشخیص بدن و واسه مراحل بعدی دعوت به مصاحبه و آزمون کنن. همونجوریکه می ببینن، این موضوع تلاشی دوطرفه واسه یافتن نیرو و کار مناسبه و یه جور مذاکرهه که هر دو طرف باید درباره اون چانه زنی کنن. پس شمام حق چانه زنی بر سر حقوق و… دارین.

۲. حق انتخاب ندارم، پس مجبور به پذیرش هستم

۱۰ اشتباه عادی هنگام گفتگو بر سر اولین حقوق آموزشی

اینکه شما تجربه کاری ندارین، دلیل نمی شه تا مهارت و تخصصی رو که به دلیل ی اون پذیرفته شدین، دست کم بگیرین. اگه گزینه دیگری واسه دریافت شغل جلو تون باشه، شک نداشته باشین قدرت چانه زنی بالاتری دارین اما بازم پیشنهاد حقوقی رو که موردنظرتانه، به شکل پیشنهادی قابل گفتگو و نه تقاضایی با التماس مطرح کنین.

۳. حقوق بیشتر از تصور قبلی امه، پس جای گفتگو نیس

وقتی دستمزدی بالاتر از انتظارتان به شما پیشنهاد می شه، هول نشید. این به معنای قابل گفتگو نبودن شرایط نیس. باید حواس تون باشه که در مورد مبلغ پرداختی شما تبعیضی قائل نشده باشن و میزان و مبلغ پرداختی با شغل و وظیفه ای که به شما محول می شه، متناسب باشه.

۴. جنسیت در چانه زنی و گفتگو تأثیرگذاره

هیچوقت به دلیل جنسیت خود از گفتگو نهراسید. فرقی نمی کنه که شما مرد هستین یا زن. باید بتونین مثبت، قانع کننده، و مؤثر ظاهر بشین و نشون بدین شخصی هستین که قادر به حل مسئله های کاری پیش رویشه. شما باید تواناییای خود رو اثبات کنین و ایجاد ارتباطات مؤثر رو از ویژگیای خود نشون بدین.

۵. شرایط اقتصادی بد، جایی واسه گفتگو بر سر حقوق نمی ذاره

۱۰ اشتباه عادی هنگام گفتگو بر سر اولین حقوق آموزشی

حتی اگه شرایط اقتصادی شرکتا واسه پرداخت خوب نباشه، بازم نیروهای زبده ارج نهاده می شن و استعداد و توانمندیشان بی جواب نمیشه. پس هیچ وقت تسلیم شرایط نشید و بدونین که حقوق تنها موضوعی نیس که توانایی گفتگو و چانه زنی داره.

موارد زیادی مثل ساعات کاری، مأموریتا، توضیح شغلی و… قابل بررسی و گفتگو هستن و اینکه تازه کار هستین، اصلا دلیلی واسه کوتاه اومدن تون از حقوق جور واجور نمیشه.

۶. اینترنت منبع خوبی واسه باخبر شدن از مبلغ پرداخته

واقعیت اینه که این روزها همه چیز رو در اینترنت جست وجو می کنیم. مبلغ مناسب واسه دریافت حقوق هم از این قانون مستثنی نیس، اما باید به خاطر داشته باشین که این قضیه تا حدودی اقتضاییه و به عوامل مختلفی مثل محل کار، منابع در اختیار شرکت و کارفرما، ظرفیتا و تواناییای جور واجور افراد و… بستگی داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ اشتباهی که هیچوقت نباید در گفتگوهایتان انجام دهنده شید

پس به جای اینکه فقط به اینترنت و… اعتماد کنین، باید از آشنایان و دوستان خود، نظرشون رو درباره حقوق درخور پست موردنظرتان بپرسید و سعی کنین با توجه به شرایط هر شرکتی که واسه مصاحبه می روید، شرایط رو به دقت بررسی کنین.

۷. آمادگی قبلی لازم نیس، باید با شرایط جلو رفت

سعی کنین مسلط و آماده در گفتگو واسه اولین حقوق ظاهر بشین. از قبل روی صحبتا، نظرات و روش رفتارتون فکر کنین و روندی فرضی رو با دوست خود تمرین کنین تا آماده تر بشین.

باید بدونین که چیجوری روند رو پیش میبرین. تحقیقات نشون میدن اگه فرض کنین که در حال دفاع از کس دیگری هستین و واسه حفظ حقوق اون سعی می کنین، در گفتگو موفق تر هستین. تمرین روشنی به شما کمک زیادی می کنن.

۸. باید مطالباتی مطرح بشن

خواسته مطالباتی مناسب کافی نیس، باید در این مورد بیشتر از خواسته هاتون پیش برید. گفتگو به معنای بله یا نخیر گفتن نیس. باید با طرف مقابل وارد بازی عمل و واکنش بشین و با انعطاف قضیه رو طوری پیش ببرین که هر دو طرف به منفعت مقبولی برسن. به دنبال گرفتن امتیازات مناسب باشین و سعی کنین یک گفتگو برد-برد صورت بدین.

۹. رئیسی که بله می گه، ایدئاله

یادتون باشه، قبول کردن زودهنگام پیشنهاد شما واسه حقوق اصلا نشونه خوبی نیس. این موضوع نشون می ده که شما جای چانه زنی بیشتری داشته اید و پیشنهادتان اون قدرها هم واسه برآورده کردن، سخت و سخت نبوده. اگه خواستهایی سرسختانه مطرح کنین، در گفتگو امتیازات بیشتری کسب می کنین.

۱۰. دریافت جواب منفی به معنای شکسته

۱۰ اشتباه عادی هنگام گفتگو بر سر اولین حقوق آموزشی

در زندگی همیشه مجبور به گفتگو هستیم. گفتگو بر سر حقوق، اولین و آخرین رقابت جلو ما نمیشه. پس بهتره از دریافت جواب منفی در گفت و گوا ناراحت نشیم و اونو به معنی شکست یا اشتباه ندانیم. هر گفتگو تجربه درخشانیه که ما رو در برخوردها و موقعیتای بعدی آگاه تر می سازه. در گفتگو به رئیس و بقیه نشون میدیم که روشن هستیم و مهارت گفتگو داریم. مهم نیس جوابی که دریافت می شه بعضی وقتا منفیه.

مهارتای گفتگو در زندگی شغلی و حرفه ای بسیار لازمن و راه پیشرفت تا حد زیادی به اونا وابسته. اگه بتونین از اشتباهات عادی در گفتگو بر سر اولین حقوق آزادی یابید، راه حرفه ای آینده تون رو تا حدود زیادی بیمه می کنین.در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی