۱. شل ایستادن یا لمیدن

اگه با پشت خمیده و شونه های افتاده بایستید، فردی ناچیز، ضعیف و بی اعتمادبه نفس به نظر خواهد رسید. یا اگه روی صندلی پخش وپلا شید و زیادی روبه عقب لم بدین، بقیه تصور می کنن که خیلی بی خیال هستین و علاقه زیادی به فعالیتِ در جریان ندارین. اگه هنوز قانع نشده اید، جالبه بدونین که حتی در تحقیقات علمی هم نشون داده شده که این سستی و وارفتگی در طرز ایستادن یا نشستن می تونه باعث تضعیف روحیه و عزت نفس تون شه.

۱۰ اشتباه زبون بدن که زندگی شما رو نابود می کنه آموزشی

۲. بی دقتی درمورد طرز قرار دادن پاها

طرز قرار دادن پاها هنگام نشستن تا حد زیادی ریشه در ناخودآگاه داره، واسه همین، کنترل اون سخته. بااین حال، اگه در این مورد بی دقت باشین، چه بسا طرف مقابل از طرز نشستن تون به احساس ناامنی، حالات ذهنی و قصدای پنهونی تون پی ببرین. طرز قرار گرفتن پاها هنگام نشستن می تونه حامل پیامای شخصیتی باشه. بعضی مثل این پیاما عبارت ان از:

۱۰ اشتباه زبون بدن که زندگی شما رو نابود می کنه آموزشی

  • نزدیک کردن زانوها به هم و دورکردن قسمت پایینی پاها از هم، به دسته ای که سر انگشتان دو پا روبه هم و پاشنه ی پاها دور از هم باشن، نشون دهنده ی کودکانگی، ناامنی و خیال پردازیه.
  • انداختن یک پا روی پای دیگر نشون دهنده ی حالت دفاعی، غیرصمیمی و کوتاه فکریه.
  • کسائی که برخلاف مورد اول زانوهایشان رو از هم دور و پاشنه ی دوپا رو به هم نزدیک می کنن، شخصیت شون به دسته ای به نظر می رسه که گویا افرادی بااهمیت و دارای قدرت تسلط و تسلط هستن. این طرز نشستن نشون دهنده ی غرور و تکبره و معمولا مناسب جلسات رسمی نیس و بی ادبانه تلقی می شه.
  • قرار دادن پاها موازی باهم حالتی خنثیه که فرد رو شخصی آروم و گشاده نشون می ده.
  • خانومایی که پاهایشان رو به هم می چسبونن و یک وری می ذارن، خانمانه تر و البته جذاب تر جلوه می کنن.

۳. زیاده روی در حرکات دست

۱۰ اشتباه زبون بدن که زندگی شما رو نابود می کنه آموزشی

حرکات دست بخش مهمی از زبون بدن حساب می شه. حرکت دادن دیوونه وار دستا در هوا موقع صحبت نشونه نداشتن اعتمادبه نفس و غیرحرفه ای بودنه. حرکات به دلیل اضطراب مثل شکستن قولنج انگشتان دست، بازی با موها یا جویدن ناخن و لب بر احساساتی مثل اضطراب و ناامنی دلالت دارن. از طرف دیگر، نداشتن هیچ حرکتی هم جالب نیس و می تونه نشون دهنده ی بی علاقگی تون باشه.

۴. دست به سینه نشستن یا ایستادن

دست به سینه نشستن یا ایستادن نشون دهنده حالتی تدافعیه که نشون می ده نه تحت اثر قرار گرفتین و نه علاقه مند هستین. اما اگه دستا رو طبق بدن قرار بدین، به طرف مقابل القا میشه که پذیرای گفت وگو هستین. قرار دادن دستا در پشت نشون دهنده ی برتری، قدرت و اعتمادبه نفسه. البته، نگفته نمونه که بعضی از تحقیقات علمی نشون دادن که دست به سینه نشستن یا ایستادن موقع انجام وظایف سخت شاید نشون دهنده ی ثبات قدم بیشترتانه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یک قانون ۵ ساعته که افراد معمولی رو به افراد موفق تبدیل می کنه

۵. شل دست دادن

۱۰ اشتباه زبون بدن که زندگی شما رو نابود می کنه آموزشی

فشار دست موقع دست دادن از اهمیت زیادی برخورداره. کسائی که شل دست میدن، ممکنه بدون قدرت و بی اعتمادبه نفس دیده شن. از طرف دیگر، اگه زیادی محکم دست بدین، شاید بداخلاق به نظر برسین. «ماهی خیس» یکی از بدترین نوع دست دادنه که به دست دادن با دست سرد و عرقی گفته می شه. این نوع دست دادن باعث میشه که شخصیتی ضعیف و با طبیعتی سرد به نظر برسین.

۶. تماس چشمی نامناسب

پرهیز از تماس چشمی در جلسات کاری باعث می شه که ناآماده یا غیرحرفه ای به نظر برسین. این رفتار در مهمانیا و قرارهای شخصی نشون دهنده ی احساس ناامنی و ریاکاریه. البته، تماس چشمی بیش ازحد هم به گفته کارول کینزی گومان، کارشناس زبون بدن، می تونه بر گستاخی، تهدید و دشمنی دلالت داشته باشه.

۷. ور رفتن با گوشی موبایل

۱۰ اشتباه زبون بدن که زندگی شما رو نابود می کنه آموزشی

ور رفتن با موها، دستا، گوشی موبایل یا هر وسیله دیگری باعث می شه که به رابطه تون با طرف مقابل توجه کافی نکنین و حواس تون به چیزای دیگری پرت شه. این رفتار نشون می ده که فردی ضعیف و بی تمرکز هستین. جالبه بدونین نتایج پژوهشی نشون داده که این وَر رفتنا به افراد کمک می کنه تا اطلاعات رو بهتر به خاطر بسپارند. اما بازم پیشنهاد می شه که وقتی با کسی صحبت می کنین، همیشه سرگرم گوشی موبایل تون نباشید، چون رفتاری بی ادبانهه و به طرف مقابل می فهماند که علاقه ای به گفت وگو ندارین.

۸. بازی کردن نامناسب با دستا یا انگشتان

حرکاتی مثل مالیدن کف دستا به هم یا چسباندن نوک انگشتان دو دست به همدیگه باید با احتیاط استفاده کرده شن. اینجور حرکاتی ممکنه به طرف مقابل القا کنن که قصد فریب دادن شون رو دارین یا در سعی هستین که به جای قانع کردن شون افکارتان رو به اونا مجبور کنین.

۹. لبخند نزدن

۱۰ اشتباه زبون بدن که زندگی شما رو نابود می کنه آموزشی

لبخند زدن و سر تکون دادن ازجمله نشونه های غیرکلامی تأثیرگذاری هستن که به ویژه بر خوب گوش دادن دلالت دارن. اگه به دور و بریا تون لبخند بزنین، باعث می شه که بیشتر احساس راحتی کنن. شاید بعضی وقتا بقیه به شکل قرار گرفتن دستا و پاهای طرف مقابل توجهی نکنن، اما مطمئن باشین که حالات چهره از چشم کسی مخفی نخواد موند. از طرفی، لبخند زدن باعث می شه که خودتون هم حس وحال بهتری پیدا کنین.

۱۰. پرهیز از حرکات آینه ای

حرکات آینه ای یا یعنی تقلید از حرکات طرف مقابل باعث میشه که به تفاهم و همدلی برسین. این تکنیک باعث تشکیل اعتماد و عمیق تر شدن گفت وگو می شه. تحقیقات علمی نشون داده که انجام این تکنیک واسه مردها سخت تره، اما این زنان هستن که بیشتر از مردها تحت اثر حرکات آینه ای طرف مقابل شون قرار می گیرن. گفته شده که زنان، مردانی رو که طرز ایستادن یا نشستن و حرکات شون رو تکرار می کنن، جذاب تر می بینن. 


دسته‌ها: آموزشی