افراد بسیاری تسلیمِ این باور اشتباه هستن که محبوبیت و دوست داشتنی بودن، از ویژگیای ذاتی و غیرقابل آموختنیه که فقط به معدودی آدمای خوش شانس مثل خوش قیافها و خوش مَشربا و اونایی تعلق داره که استعدادهای خارق العاده ای دارن. افتادن به دام این تصور غلط، آسونه؛ اما واقعیت اینه که محبوبیت تحت کنترل خودتون و مربوط به هوش هیجانی تون (EQ) است. در این نوشته می خواهیم شما رو با ۱۰ اشتباهی که به قیمت محبوبیت شما تموم می شه، آشنا کنیم.

 

در پژوهشی در دانشگاه UCLA کالیفرنیا، از شرکت کنندگان خواسته شد بیشتر از ۵۰۰ ویژگی رو طبق اهمیت شون واسه محبوبیت امتیازدهی کنن. بالاترین ویژگیا ربطی به معاشرتی بودن و باهوشی و جذابیت (یعنی ویژگیای ذاتی) نداشتن. عوضش ویژگیایی که بالاترین امتیازها رو گرفتن عبارت بودن از: راستی، شفافیت و توانایی درک بقیه.

این صفات و امثال اینا، افرادی رو توضیح می کنن که در اون بخش اجتماعی از هوش هیجانی مهارت دارن. داده های پژوهشی TalentSmart از بیشتر از یک میلیون نفر، نشون دهنده اینه کسائی که این مهارت ها رو دارن، نه تنها بسیار محبوب و دوست داشتنی هستن، بلکه عملکردشون هم با فاصله زیادی نسبت به اونایی که این مهارت ها رو ندارن، بهتره.

محبوبیت اون قدر قدرتمنده که می تونه عملکردتون رو هم به خاطر این بهش رو کنه. مطالعه ای در دانشگاه ماساچوست نشون داد که اگه کارمندی محبوب باشه، مدیران بدون توجه به دلایل و مدارکی که از اون پشتیبانی کنن، حرف هاش رو قبول می کنن. جک زنگر (Jack Zenger) هم طی تحقیقاتش فهمید که از هر ۲۰۰۰ مدیری که محبوب نیستن، فقط ۱ نفر کارکرد مؤثری داره.

دکتر تراویس بِرَدبری (Travis Bradberry) مطالعاتی انجام داد تا بفهمد مهم ترین رفتارهایی که باعث می شن افراد دوست داشتنی جلوه نکنن، چه هستن. چیزی که در این مقاله می خونین، نتیجه تحقیقات دکتر بردبریه، پس مراقب باشین که این رفتارها غافل گیرتون نکنن.

۱. خودنمایی به فروتنی

همه ما در زندگی روزمره با آدمایی روبرو شده ایم که پشتِ نقاب فروتنی و تواضع، همیشه از خودشون تعریف می کنن و لاف میزنن. مثل اون آقا پسری که همیشه از نِرد (nerd) بودن خودش می گه و می خندد، اما واقعا می خواد توجه بقیه رو به این مسئله جلب کنه که مثلا خیلی باهوشه. یا دختر خانمی که خودشو به خاطر رژیم غذایی سنگینی که داره دست میندازه، اما می خواد به شما بفهماند که چقدر سالم و خوش اندامه. هر چند خیلیا فکر می کنن نقاب تواضع و خودنکوهشی، اصلِ تعریف و تعریف از خود رو مخفی می کنه، اما حقیقت اینه که همه می تونن اونو از پس این نقاب تشخیص دهند. این خودنمایی، لاف زدن رو حتی اعصاب خُردکن تر هم می کنه؛ چون که قضیه دیگر تنها لاف نیس، بلکه تلاشی در جهت فریبِ طرف مقابل هم هست.

۲. زیادی جدی بودن

مردم به طرف کسائی تمایل پیدا می کنن که پراحساس باشن. البته افراد پراحساس هم اگه غرق در کار شن، ممکنه بیشتر از حد جدی یا بی علاقه جلوه کنن. افراد محبوب بین علاقه شون به کار و خوش گذرانی، تعادل ایجاد می کنن. اونا در محل کار جدی و در عین حال معاشرتی هستن و کاراشون رو در مدت زمان کوتاهی به انجام می رسانند؛ چون که از دید اجتماعی کارکرد مؤثری دارن و به لحظات با ارزشی که در رفت و اومد با بقیه دارن، به دید سرمایه نگاه می کنن. اونا روی تعاملات با معنی با همکاران شون تمرکز می کنن. اونا خوب به یاد دارن که مثلا فلانی دیروز یا هفته پیش چه گفت. این به بقیه نشون می ده که چقدر واسه شون اهمیت دارن.

۳. نپرسیدن سوال کافی

۱۰ اشتباهی که به محبوبیت شما صدمه وارد می کنه آموزشی

بزرگترین اشتباهی که افراد در گفتگوها انجام دهنده می شن، تمرکز روی چیزیه که خودشون می خوان بگن یا اینکه چیزی که طرف مقابل می گه، چه تأثیری روی اونا داره. این تمرکز اون قدر از حد بالاتر میره که اصلا نمی شنون طرف مقابل چه می گه. البته واژه ها بلند و روشن شنیده می شن، اما معنایی واسه ذهن ندارن. واسه پرهیز از این مسئله، روش آسونی هست و اونم پرسیدن سؤالای فراوانه. مردم دوست دارن بدونن که شما به حرف هاشون گوش می بدین. در اینجاست که کار ساده ای مثل مطرح کردنِ پرسشی روشن نشون می ده که شما نه تنها گوش می کنین، بلکه به چیزی که طرف مقابل می گه اهمیت هم میدید. تعجب می کنین اگه بدونین فقط با پرسیدن، چقدر احترام و توجه از طرف بقیه به دست میارید.

۴. نبود کنترل احساسات

شرکتِ دکتر بردبری، خدمتی با عنوان «آزمایشای بازخوردی ۳۶۰ درجه» ارائه می کنه و بر این پایه، با افراد زیادی روبرو شدن که نشونه های مختلفی از ربایش عاطفی دارن، مثلا وسایل رو پرت می کنن، فریاد میکشن، بقیه رو به گریه میندازن و… ربایش عاطفی نشونه کمبود هوش هیجانیه. اگه اینجور سطحی از بی ثباتی رو به نمایش بذارین، طرف مقابل از خودش می پرسد که شما قابل اعتماد هستین و در موقع احتیاج می تونه روی شما حساب کنه یا نه.

داد و بیداد سر همه، صرف نظر از اینکه چقدر لایق این داد و بیداد هستن، توجه منفی زیادی به طرف خودتون هدایت می کنه. بقیه برچسبِ بی ثبات و غیرمعاشرتی و ترسناک بودن به شما میزنن. عوضش، کنترل احساسات باعث می شه فرمون دست خودتون بمونه. وقتی مقابل کسی که اعصاب تون رو خرد می کنه، بتونین احساسات تون رو کنترل کنین، در آخر اوست که بد جلوه می کنه، نه شما.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یک قانون طلایی واسه داشتن کار و کاسبی موفق

۵. استفاده ی بی موقع از موبایل

هیچ چیزی مثل اس ام اسای وسط گفت وگو یا حتی نگاه سریعی به موبایل، باعث نمی شه مخاطب تون از شما رو برگرداند. وقتی حواس تون به گفت وگو باشه، همه انرژی تون رو روی اون متمرکز می کنین. وقتی در گفت وگویی غوطه ور میشید، واسه تون جالب تر و در عین حال مؤثرتر می شه.

۶. سوء استفاده کلامی از اسم و جایگاه افراد مهم

آشنایی با افراد مهم و معروف عالیه، اما اگه از هر گفت وگویی به عنوان فرصتی واسه نام بردن از اونا استفاده کنین، متأسفانه متظاهر و بی فکر جلوه می کنین. درست مثل خودنمایی به فروتنی، اینجا هم همه سریع متوجه حقیقت این قضیه می شن. این کار به جای اونکه باعث شه آدم جالبی به نظر برسین، باعث می شه بقیه حس کنن شما واسه خودتون اعتباری قائل نیستین و بیشتر از اندازه نگران این هستین که شما رو دوست دارن یا نه. در جدا از اینکه ارزش اون چیزایی که واسه گفتن دارین رو هم کم می کنه. وقتی هر چیزی که رو که میدونید (به جای رابطه دادن به دانسته ها و افکارتان) به آدمای مهمی که می شناسین ربط میدید، گفت وگو رنگ و روی خودشو از دست می ده.

مردم از کسائی که تشنه ی توجه هستن، بدشون میاد. رفتار صمیمی و باملاحظه، همه اون چیزیه که واسه شکست دادن بقیه احتیاج دارین. وقتی به شکل ی صمیمی و با اعتمادبه نفس و کوتاه و به درد بخور صحبت می کنین، بقیه خیلی بیشتر متوجه شمان و به طرف شما کشیده می شن، تا وقتی سعی می کنین به اونا نشون بدین که آدم مهمی هستین. مردم خیلی سریع متوجه رفتارها و برخورد شما می شن. اونا بیشتر جذب شخصیت واقعی شما می شن، تا اون کسی که سعی دارین جلوه کنین.

۱۰ اشتباهی که به محبوبیت شما صدمه وارد می کنه آموزشی

۷. سخن چینی

۱۰ اشتباهی که به محبوبیت شما صدمه وارد می کنه آموزشی

مردم وقتی سخن چینی می کنن، واقعا دیدی منفی نسبت به خود ایجاد می کنن. اگه کم لطفی در صحبت درباره بدیا یا بدشانسیای بقیه به گوش اونا برسه، آخرش شاید باعث جریحه دار کردن احساسات شون شه، اما مطمئنا موجب می شه شما منفی و کینه توز به نظر برسین.

۸. داشتن ذهن بسته

اگه می خواید دوست داشتنی باشین، باید فکری باز داشته باشین. این فکر باز باعث می شه بقیه به شما نزدیک شن و به نظرشون شخصیت جالبی بیایید. هیچکی نمی خواد با کسی گفت وگو کنه که از قبل در ذهنش قضاوتی شکل داده و تمایلی به شنیدن نداره. داشتن ذهنی باز در محل کار بسیار مهمه؛ چون که در اینجور جایی رفت و اومد به معنای دسترسی به ایده های جدید و کمک از طرف دیگرونه. واسه از بین بردنِ خیالات و قضاوتایی که از پیش بوجود اومده ان، باید دنیا رو از دریچه ی چشم بقیه ببینین. واسه این کار احتیاجی نیس حتما چیزی که رو که اونا باور دارن، شمام باور کنین یا حتی از رفتارشون صرف نظر کنین؛ بلکه یعنی اون قدر از قضاوتا فاصله بگیرین که واقعا بفهمین چی باعث می شه اینجور رفتاری داشته باشن.

۹. صحبت بیشتر از حد و بی موقع درباره خودتون

هر چند واسه در رفت و اومد با بقیه و واسه شناخت بهتر، باید مقداری از زندگی شخصی خودمون رو به اشتراک بذاریم، اما صحبت بیشتر از حد درباره خودتون، اونم از همون شروع گفت وگو، به نظر اشتباه می رسه. به محض ملاقات با طرف مقابل، نباید شروع به صحبت درباره مشکلات شخصی و اشتباهات خودتون کنین. آدمای دوست داشتنی صبر می کنن تا طرف مقابل، اونا رو به طرف زمان مناسب واسه درد و دل کردن هدایت کنه. صحبت بیشتر از حد درباره خودتون، پای احساساتی هم چون خوددرگیری و بی احساسی رو به گفت وگو باز می کنه. اصلا این طوری به مسئله نگاه کنین: اگه پیش از اونکه درباره طرف مقابل بیشتر بدونین، سفره ی دل خودتون رو پهن کنین، این پیام رو واسه اون می فرستید که اون واسه تون چیزی نیس، جز سنگ صبوری واسه خالی کردن خودتون.

۱۰. اشتراک گذاری بیشتر از حد در شبکه های اجتماعی

تحقیقات نشون دادن افرادی که بیشتر از حد در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری می کنن، به این خاطر این کار رو انجام میدن که تشنه ی پذیرش از طرف بقیه هستن؛ اما مرکز تحقیقات پیو (Pew Research Center) ثابت کرده که این اشتراک گذاریِ بیشتر از حد، علیه اونا عمل می کنه و باعث می شه بقیه از اونا خوش شون نیاد. اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی می تونه شکل بیان مهمی باشه؛ اما باید متفکرانه و با کنترل انجام شه. وقتی پای محبوبیت پیش میاد، اینکه همیشه به همه بگید واسه صبحانه و نهار و شام چه خوردید و یا اینکه امروز چی خریدین و فردا قراره چه بخرین، بیشتر از اونکه به درد بخور باشه، ضرر داره.

کلام آخر

وقتی فهمیده باشین که بقیه چه برداشتی از اقدامات شما می کنن، قدم بزرگی در راه محبوبیت ورداشته اید.

به نظر شما چه چیزای دیگری هستن که باعث می شن آدما دوست داشتنی جلوه نکنن؟ لطفا شمام دیدگاه های خودتون رو پایین همین صفحه با خوانندگان چه جوری به اشتراک بذارین.

 


دسته‌ها: آموزشی