۱. حرف زدن و گوش ندادن

تقریبا همه ما میدونیم که یکی از صورتا مکالمه ای خوب، گوش دادن به طرف مقابله، اما واقعیت چیزی بیشتر از گوش دادن صرفه. واقعا باید بدونیم چه جوری حرفای دیگری رو و واکنش نشون بدیم. در این صورت نشون میدیم که در بحث و مکالمه شرکت داریم. یکی از فنون مهم در این مورد مهارت گوش دادن فعاله. گوش دادن فعال به معنای مطرح کردن سوالای مربوط به بحث، گوش دادن واقعی و دقیق و علاقه مندی به صحبتای دیگریه.

اگه می خواید شنونده ای فعال باشین، باید در بین حرفای طرف مقابل، عبارتایی به کار ببرین که نشون از توجه شما به محتوای گفت وگوه یا نظراتی مطرح کنین که علاقه مندی شما رو به بحث نشون بده. واسه پیش برد بحث، سوالایی مطرح کنین یا با تکرار بخشی از حرفای فرد مقابل بر چیزی که می گه صحه بذارین.

۲. پرسیدن سؤالات منحرف کننده

حواس تون باشه؛ بعضی سوالایی که در بین مکالمه پرسیده می شن، برخلاف اینکه برخاسته از علاقه و اشتیاق شمان، باعث انحراف بحث می شن و حالتی مثل بازجویی از طرف مقابل رو به ذهن متبادر می کنه. واسه پیش برد مکالمه، معطلیایی بسازین، دقیق گوش بدین و اجازه بدین که طرف مقابل صحبت کنه و نظرات خودشو بگه. اگه می خواید در بین مکالمه چیزی بپرسید، توجه داشته باشین که سخن تون با محتوای کلام و گفت وگو در رابطه باشه و حالت غافل گیرکننده در اون وجود نداشته باشه.

۳. از این شاخه بهش شاخه پریدن

۱۰ اشتباهی که هیچوقت نباید در گفتگوهایتان انجام دهنده شید آموزشی

پراکنده گویی کردن نشونه ای از عصبی بودنه. اگه در کلام خود همیشه از شاخه ای به شاخه دیگر بپریم امکان مطرح کردن مقصود پایانی مون وجود نداره و بقیه نمی تونن با شما همراه شن. عوضش سعی کنین تا کوتاه و به درد بخور صحبت کنین و بر مخاطب خود اثر بذارین. واسه رسیدن به اینجور جایگاهی در صحبت کردن، از قبل با خود فکر کنین. کسب آمادگی واسه حرف زن باعث می شه تا اعتماد به نفس بیشتری واسه بیان نظر و باور خود داشته باشین.

۴. مزه مزه نکردن حرف از قبل

بعضی از افراد دوست دارن به هر قیمتی که شده نظر بدن. صحبتای همیشگی و بدون فکر اونا موجب می شه تا بقیه احساس کنن که این دوستان پرحرف بدون اضافه کردن هیچ ارزش و نکته خاصی تنها حرف میزنن و حرف میزنن و حرف میزنن. پس اگه می خواید در اینجور پرتگاه ای نیفتید، سعی کنین آگاهانه و با اطلاعات وارد بحثا بشین تا حضورتون مهم باشه. قبل از سخن گفتن فکر کنین و سعی کنین کلام رو در دهن مزه مزه کنین.

۵. القا و ایجاد بحث و درگیری

در مکالمها سعی نکنین تا فقط نظر خود رو مطرح کنین؛ فقط به دنبال در به کرسی نشاندن حرف تون نباشید. اینکه فکر کنین فقط شما درست می گین، مکالمه دو طرفه رو تبدیل به بحثی تک نفره می کنه. قبول کنین که هرکی باور ای داره. اگه سعی کنین تا بقیه رو با خود موافق سازید، احتمال اینکه شما رو ترک کنن بیشتر می شه. فروتن باشین و نظر بقیه رو گوش کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ اشتباهی که به محبوبیت شما صدمه وارد می کنه

۶. اعتمادبه نفس تصنعی

نداشتن اعتماد به نفس در مکالمات به شکل اختلاف جلوه می کنه. پس سعی کنین واقعا اعتماد به نفس رو در خود تقویت کنین و به کمک اون، از چیزی که می گین مطمئن و خاطرجمع باشین. لازم نیس فقط به داشتن اعتماد به نفس وانمود کنین؛ درحالی که خودتون هم به چیزی که می گین، مؤمن و مطمئن نیستین.

۷. رئیس بازی در بین مکالمه

۱۰ اشتباهی که هیچوقت نباید در گفتگوهایتان انجام دهنده شید آموزشی

هیچکی از اینکه طرف دیگر مکالمه در بین صحبت رئیس بازی دربیاورد، راضی نیس. اما وقتی خودمون این کار رو تکرار می کنیم به کم متوجه میشیم که اسیر این حرکت نامطبوع شده ایم. در هر حال امکان داره همه ما حتی وقتی خیلی اهل حرف زدن و مکالمه با بقیه نیستیم، دچار اینجور اشتباهی بشیم. اگه خواهان تاثیرگذاری مثبت بر بقیه و یافتن دوستای بیشتر هستیم، باید به بقیه هم اجازه بیان نظر بدیم. واسه دور شدن از اینجور مشکلی لازمه تا در گفت وگوها، روش حرف زدن و بحث کردن مون رو بررسی کنیم و مواظب باشیم که رئیس بازی درنیاوریم.

۸. ایجاد معطلیای بی معطلی

یکی از بدترین اشتباهات در بین گفت وگو اینه که به طرف مقابل اجازه ندیم نظرش رو تموم وکمال مطرح کنه و همیشه بین صحبت هاش معطلی بسازیم. وقتی به دیگری اجازه میدیم که با آرامش و بدون معطلی صحبت کنه و نظر خود رو بگه ( به ویژه وقتی نظرات باهم اختلاف داره)، ادب و احترام خود رو نشون میدیم.

۱۰ اشتباهی که هیچوقت نباید در گفتگوهایتان انجام دهنده شید آموزشی

۹. خود رو همه فن حریف نشون دادن

اگه نشون بدیم که همه فن حریف و همه چیزدان هستیم، دیگر افرادِ حاضر در گفت وگو ناراحت می شن و جایی واسه مشارکت اونا باقی نخواد موند. واسه مقابله با اینجور شرایطی لازم نیس تموم اطلاعات خود رو یک جا خرج کنیم. اگه درباره موضوعی تسلط و آگاهی داریم، بهتره آروم و کوتاه درباره چیزی که با بحث مرتبطه نظر بدیم. واقعا لازم نیس سکان گفت وگو رو به دست بگیریم و همیشه بحث رو به طرف و جهتی که دوست داریم، هدایت کنیم.

۱۰. سریع حرف زدن

۱۰ اشتباهی که هیچوقت نباید در گفتگوهایتان انجام دهنده شید آموزشی

در حالت هیجان زدگی یا عصبانیت، امکان سریع حرف زدن بیشتر می شه. این روش صحبت کردن به گوش مخاطب سریع و ناواضح میاد. بهتره آروم و شمرده حرف بزنیم و درباره واژهایی که به کار می بریم، بیشتر و بهتر فکر کنیم. یکی از روشای افزایش تأثیرگذاری کلام اینه که در بین صحبت هامون معطلیایی هم بسازیم.

اگه شمام این عادات تخریب کننده رو بین مکالمات به کار می برین، باید فکری به حال خود بکنین؛ به ویژه اگه می خواید تأثیرگذار، موفق و متفاوت باشین.دسته‌ها: آموزشی