بخش ی رهبری مثل بقیه بخشا زبون اختصاصی خودشو داره. اما فرهنگ لغاتی که رهبرها استفاده می کنن، خیلی تخصصی و سخت نیستن؛ زبون رهبری از عبارات، تاکیدات و تکرارهایی ساخته شده که همه اونا رو می شناسن و به کار می برن. هدایت یک تیم و یعنی موفقیت یا شکست یک رهبر، در گرو کلماتیه که استفاده و میگه. در این مقاله شما رو با ۱۰ اصطلاحی که یک رهبر باید بدونه، آشنا می کنیم.

 

ما فرهنگ لغاتی واسه رهبری تهیه کردیم تا با استفاده از اون بتونین کاری کنین که افراد تون به قضاوت و توانایی شما واسه رهبری اعتماد کنن و به بهترین شکل در فعالیت تیم همکاری کنن. اگه با زبون مخصوص رهبری حرف بزنیم نه تنها می تونیم به بقیه انگیزه دهیم، بلکه براشون الهام بخش هم هستیم.

۱۰ اصطلاح که یک رهبر باید بدونه آموزشی

۱. پیگیر باش

این روال سازمان هاست که کارا آویزون می مونن و تصمیمات فوری در صف بررسیای چندین و چندلایه خاک می خورن، کار از حس و حال خود خارج می شه و لحظات عمل کردن از دست می رن. واسه اینکه تیمی قوی داشته باشین باید به افراد تون واسه عملی کردن کارا اختیار بدین و بذارین بدونن که می تونن پی کارا رو بگیرن.

۲. تو چی فکر می کنی؟

با خواسته ورودی از طرف تیم تون می تونین از تخصص، تجربیات و دیدگاه های همه اونا بهره مند شید، از طرف دیگر این کار نشون می ده که واسه شنیدن و یاد گرفتن آماده و پذیرا هستین. رهبری هم معنی با یک بُرد شخصی نیس، بلکه درباره سعی در به ثمر رساندن ماموریتیه که نیازمند همکاری تیمیه. از افراد تون سوال کنین: «تو چه فکر می کنی؟»

۳. بهت اعتماد دارم

وقتی به کسی می گین که بهش اعتماد دارین، واقعا باور خود رو به قدرت قضاوت و تواناییای اون نشون دادین. اعتماد شما به اونا قدرت می بخشه تا شجاعانه کارا رو به انجام برسانند. این احساس که اختیارِ کار به شما سپرده شده، ایجاد قدرت می کنه. با گفتن «به تو اعتماد دارم» به افراد تون می گین: «می دونم که میتونم روتو حساب کنم.»

۴. بگذار امتحانش کنیم

واسه خطر کردن احتیاج دارین که به خود تون اعتماد کنین؛ بعضی وقتا نیازه این اعتماد رو به شخص دیگری هم داشته باشین تا اون بتونه خطر کنه. می تونین توقع داشته باشی که افراد منتظر فرا رسیدن فرصتای خارق العاده بشینن یا می تونین اونا رو به جرئت ورزیدن و ایجاد فرصت تشویق کنین. در این حال افراد تون باید بدونن که حتی اگه شکست بخورند از حمایت شما بهره مند هستن.

۵. بازم بگردید

بعضی وقتا پیش از نشون دادن چراغ سبز واسه انجام یک کار یا گرفتن یک تصمیم، به اطلاعات بیشتری احتیاج دارین. بعضی وقتا باید تموم گزینه های موجود رو پیدا کنین و . وقتی به تیم تون بگید «جستجو رو ادامه بدین»، اهمیت آمادگی کامل و در نظر داشتن همه امکانات رو به اونا یادآوری می کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یکی از دلایل شکست کار و کاسبی ها در ایران برطرف شد

۶. اینم از اطلاعات جریانات گذشته

بهترین رهبران اونایی هستن که مستقیم و با ملایمت حقایق رو با تیم شون می گن. شفافیت مطمئن ترین راه واسه اعتمادسازیه، چون که تیم رو در جریان امور قرار می ده و شایعها تخریب کننده رو از کسب وکار بیرون نگه می داره. به اونا بگید: «درباره مسائل جاری شرکت سوال کنین و اطلاعات تون رو به روز نگه دارین.»

۷. از بازخوردتان استقبال می کنم

وقتی از تیم تون، واسه فهمیدنِ روی روال بودن یا نبودنِ امور بازخورد می خواید، به اونا نشون میدید که همه اعضای تیم، حتی رهبران، واسه اینکه در بهترین و هوشمندانه ترین حالتِ خود کار کنن احتیاج به اطلاعاتی از دنیای بیرون دارن. به اونا بگید: «یاد تون باشه، بازخورد هدیه ایه که همیشه می تونین به من بدین.»

۸. خراب کردم

این دو کلمه خیلی راحت نشون می ده که می تونین قبول کنین انجام دهنده اشتباه شدین و واسه مقابله با نتایج اون، حاضرید مسئولیت رو بدون سرزنش بقیه و بهونه جویی قبول کنین. وقتی می گین: «خراب کردم.» به الگوی فردی تبدیل میشید که گرچه همه سعی خود رو واسه انجام درست کارا صرف می کنه، ممکنه بعضی وقتا به این هدف دست پیدا نکنه. این درس قدرتمندی واسه کارکنانه.

۹. یادمون باشه که…

در حالتی که گروهی با هم واسه رسیدن به هدفی سعی می کنن و بر وظیفه شون به دقت تمرکز دارن، یادآوری اینکه واسه چه هدف و منظوری اینقدر سخت کار می کنن، باعث می شه چیزایی واقعا خارق العاده ایجاد شه. باید هدف مشترک تون رو به همراه تیم خود همیشه مورد توجه بذارین و به اونا یادآوری کنین که همه واسه انجام چه کاری اونجا جمع شدین و چه جوری هر یک از اونا فرقی رو ایجاد می کنن که واسه رسیدن بهش هدف، معنی دار و مهمه.

۱۰. به خاطر… قدردان تو هستم

بهترین روش استفاده از زمان و کلام، بیان تشکر و سپاسگزاری نسبت به افراد تیم تونه. بذارین افراد بدونن تا چه حد قدردان اونا هستین و به چه دلیلی شما رو تحت اثر قرار دادن. در بیان تشکر و سپاسگزاری خود مشخص، شخصی و رو راست عمل کنین. یعنی دقیقا بگید واسه چه خصوصیتی در فرد و کارش، از اون تشکر می کنین و در مورد هر فرد، به شکل فردی این سپاسگزاری رو انجام بدین نه اینکه مثلا موفقیت کل تیم رو در یک عبارت کلی یادآور شید.

به خاطر داشته باشین کلمات شما موقعیت شما رو به عنوان یک رهبر می سازه یا ویرون می کنه. با کار روی این نکات پایه ای شروع کنین و به ارتقاء واژگانی که واسه رهبری استفاده می کنین ادامه بدین. بدونین که کلمات در خدمت شمان تا به موفقیت برسین.

منبع : Inc

جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی